fbpx
Slide 1
Rasppies nowym Partnerem galotków!

Od dziś znajdziecie w naszej ofercie pieluszki AIO, gatki oraz wkłady od Rasppies.
Marka zdobyła w 2020 podczas Tygodnia Pieluchy Wielorazowej drugie miejsce kategorii Debiut Roku! Od teraz, dostępna także na naszych półeczkach!

Slide 1
Nowe wzory AIO oraz Kieszonek od Baby Beehinds!

W naszej ofercie znajdziecie magiczne AIO, kieszonki z wkładami oraz 3 rodzaje formowanek! Za oceanem te pieluszki mają niedoścignione opinie, szczególnie w przypadku rozwiązań nocnych :)

Slide 1
Nowości od Econaps!

Przez wiele Mam pieluszki od Econaps uważane są za najlepsze na świecie! Piękne boho wzory zostały zaprojektowane we współpracy z lokalnymi artystami z australijskiego Byron Bay!
W ofercie dostępne są już również kąpieluszki wielokrotnego użytku!

Slide 1
Nowa odsłona pieluszek prosto z Krainy Kangurów!

Najnowsza generacja pieluszek od Bare and Boho już dostępna! Teraz jeszcze większa miękkość, komfort, wydajnośc i prostota!

Slide 1
MANNA diapers - nowa, polska marka w naszym asortymencie!

Pieluszki MANNA słyną ze swojej niebywałej miękkości! Magda i Ania stworzyły dedykowany dla galotków, minimalistyczny, subtelny i delikatny wzór listków.
W ofercie dostepne są zarówno kieszonki, torby PUL oraz zestawy obu tych produktów!

Pobierz poradnik wielopieluchowania gotowy do druku ☛ tutaj

Poradnik wielopieluchowania

Jestesmy zdania, że wiedzę należy czerpać od najlepszych, zatem galotkowy poradnik wielopieluchowania powstał przy współpracy z PielOlą.

Ola jest autorką wszystkich artykułów, które znajdziecie poniżej.


Ola ukończyła pierwszy w Polsce kurs na Certyfikowanego doradcę pieluchowania wielorazowego. Od roku prowadzi bloga i Fanpage o pieluszkach wielorazowych, gdzie możecie przeczytać wiele cennych, merytorycznych artykułów: Strona Oli: PielOla - Doradca Pieluchowania Wielorazowego..


Prężnie zajmuje się rozpowszechnianiem idei pieluchowania wielorazowego w całej Polsce. Ma za sobą udział w kilku większych projektach, konferencjach, a także programach telewizyjnych. Przede wszystkim zajmuje się jednak doradztwem, a więc organizuje warsztaty, konsultacje indywidualne, szkolenia itp. Z jakiej pomocy możecie skorzystać u Oli?


Wprowadzenie do świata pieluszek wielorazowych (online lub na żywo) – omówienie wszystkich podstawowych kwestii związanych z rodzajami pieluszek, ich używaniem, zakładaniem i pielęgnowaniem;

Komponowanie wyprawki – indywidualny dobór ilości, systemów, producentów. Pomoc przy całych zakupach;

Wypożyczalnia pieluszek wielorazowych – możliwość wypożyczenia dobranego rozmiarowo zestawu pieluszek na próbę lub na cały okres pieluchowania danym rozmiarem.


Ola aktywnie działa wszędzie tam, gdzie mowa o pieluszkach wielorazowych. Jeśli macie jakiekolwiek inne potrzeby, niż wyżej wymienione – piszcie do niej śmiało, na pewno pomoże!


Z kodem „Galotki” otrzymacie 10% rabatu na usługi PielOli!*Z naszej strony, bardzo dziękujemy Oli za podzielenie się merytoryczną wiedzą oraz ogromnym doświadczeniem. Praca z Tobą była czystą przyjemnością!


Zdecydowanie polecamy Wam usługi Oli!*promocja ważna do 31.12.2020.

DLACZEGO MAMY DECYDUJĄ SIĘ NA PIELUSZKI WIELORAZOWE?


Każdego roku jedno dziecko produkuje prawie tonę odpadów w postaci zużytych pieluszek jednorazowych. Mają one negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na zdrowie naszych maluszków. Mimo to rodzice decydują się na ich używanie i gotowi są wydać nawet 1800zł rocznie! W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się też nowoczesne pieluszki wielorazowe. Jesteście ciekawi, dlaczego tak wiele mam decyduje się na ich stosowanie?


4 POWODY, DLA KTÓRYCH MAMY DECYDUJĄ SIĘ NA PIELUCHY WIELORAZOWE


Pieluchy wielorazowe to dość kontrowersyjny temat w dzisiejszych czasach. Kojarzą nam się głównie z praniem, gotowaniem i prasowaniem tetry, przesikanymi ubrankami i nieustannym przebieraniem dziecka od stóp do głów. Jednak dzisiejsze pieluszki wielorazowe nie mają z tym już wiele wspólnego! W ostatnich latach także i one uległy totalnym przeobrażeniom. Jaka jest przewaga pieluszek wielorazowych nad jednorazowymi i dlaczego mamy decydują się na te drugie?1) ZDROWIE


Materiały użyte w pieluszkach

Czy wiecie, że producenci pieluch jednorazowych nie mają obowiązku podawania pełnego składu na opakowaniach? Również bezpośrednio spytani zasłaniają się tajemnicą handlową. Badań nad składem pieluszek jednorazowych podjęli się pracownicy Environment Agency. Według nich w pieluszce jednorazowej znajdują się substancje, które są podejrzewane o bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka:

SAP – (żel chłonny w jednorazówkach): jest produkowany z tego samego materiału, co niegdyś tampony dla kobiet. W przypadku tamponów zostało to w 1985 roku zakazane, ponieważ uważa się, że było to przyczyną szoku toksycznego.

PET – niektóre badania wskazują na możliwość wymywania z opakowań PET ftalanów, które oskarżane są o działanie podobne do hormonów, naruszające gospodarkę hormonalną ludzi i zwierząt. Wybielacze – uwalniają szkodliwe dioksyny, które wg WHO uszkadzają system immunologiczny, mają szkodliwy wpływ na system hormonalny, powodują pewnego rodzaju nowotwory.


Skóra człowieka posiada zdolność do absorbcji substancji z otoczenia, a dziecko przebywa w pieluszce naprawdę bardzo dużo czasu. Im więcej kontaktu z naturalnymi materiałami – tym lepiej dla skóry naszego maluszka!


DZIECKO W CIĄGU SWOJEGO ŻYCIA PRZEBYWA W PIELUSZKACH OKOŁO 22 TYS. GODZIN!

Atmosfera w pieluszce

Oglądając reklamy popularnych pieluszek jednorazowych dowiadujemy się, że skóra naszego dziecka oddycha. To prawda, ale jest tak tylko do pierwszego wypróżnienia. Suberabsorbent ma formę granulatu, który pod wpływem wilgoci pęcznieje i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Wszystko byłoby więc w porządku, gdyby rodzice zmieniali pieluszkę po każdym siku. Większość jednak tego nie robi.


Co wtedy dzieje się w środku?

Temperatura w pieluszce jednorazowej wzrasta o kilka stopni!

Wpływ u chłopców: przegrzewanie jąder, które może prowadzić do bezpłodności.

Wpływ u dziewczynek: zrastanie warg sromowych – uważa się, że pieluszki jednorazowe mogą być przyczyną nasilenia tego problemu w ostatnich latach.


Podejrzewa się, że stosowanie jednorazówek aż 10-krotnie zwiększyło ilość zachorowań na odpieluszkowe zapalenie skóry! Według Journal of Pediatrics połowa noworodków noszących pieluchy jednorazowe miała odpieluszkowe zapalenie skóry, z czego 16% sklasyfikowano jako przypadki ciężkie.


Producenci pieluszek wielorazowych dbają o to, by skóra naszych dzieci miała kontakt z jak najbardziej naturalnymi materiałami. Bardzo popularne są wkłady z bawełny, konopi czy lnu. Również warstwa zewnętrzna produkowana jest z oddychających materiałów (skóra naszego dziecka oddycha nawet po zmoczeniu wkładu). Pieluszki wielorazowe są zalecane dla dzieci z problemami skórnymi, odpażeniami czy alergiami.2) EKOLOGIA

Czy wiesz, że…?

W trakcie całego okresu pieluchowania jedno dziecko zużywa około 6 tys. pieluch jednorazowych, co daje około 1,5 tony odpadów!

Do produkcji pieluch jednorazowych na czas pieluchowania zużywa się około 5 dorosłych drzew i 100 kg ropy naftowej.

Większość pieluch jest testowana na zwierzętach zanim wejdzie na rynek.PIELUSZKI JEDNORAZOWE MOGĄ ROZKŁADAĆ SIĘ NAWET 1000 LAT!


Tymczasem pieluszki wielorazowe:

W znacznym stopniu produkowane są z naturalnych materiałów i ulegają biodegradacji. Są wielokrotnego użytku – w zależności od potrzeb i wieku dziecka szacuje się, że wyprawka powinna wynosić około 20 - 30 zmian. Pieluszki mogą być dziedziczone przez młodsze rodzeństwo, a później służyć jeszcze kolejnym dzieciom (rynek wtórny).

Większość polskich producentów dba o to, aby ich materiały pochodziły ze sprawdzonego źródła - w czasie produkcji materiałów nie dochodzi do wyzysku ludzi i zwierząt.3) EKONOMIA


Zakup wielorazowej wyprawki dla naszego dziecka to dość duży koszt, ale... tylko jednorazowo!

W ogólnym podsumowaniu pieluszki jednorazowe często wychodzą drożej już przy jednym dziecku, nie wspominając o kosztach pieluchowania całego rodzeństwa!

Na portalach społecznościowych istnieją też bardzo dobrze prosperujące bazarki, a zakup i sprzedaż używanych pieluszek znacznie obniża ich koszty!


Więcej na temat kosztów tutaj4) ESTETYKANa temat walorów estetycznych pieluszek wielorazowych nie będę długo się rozwodzić, bo jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje 😛 Śmiem jednak twierdzić, że na rynku istnieje tak wiele wszelkiego rodzaju wzorów, kolorów, stylów i deseni, że każda mama znajdzie tu coś, co podbije jej serce znacznie bardziej niż nudna, biała pieluszka jednorazowa 🙂


A Ty jak pieluchujesz swoje dziecko? Ciekawi Cię świat pieluszek wielorazowych, ale masz pewne wątpliwości i boisz się spróbować? Napisz o tym pod postem, a postaram się pomóc! 🙂Autorką artykłu jest Olga Dajewska-Ćwierk

Najpopularniejsze systemy wielopieluchowania

Każda pieluszka wielorazowa ma spełniać dwa podstawowe zadania: ma po pierwsze chłonąć wilgoć, a po drugie – zatrzymać ją wewnątrz i nie dopuścić do zmoczenia ubranka. Dlatego składa się ona z dwóch podstawowych elementów: warstwy chłonnej i warstwy nieprzemakalnej. Istnieje kilka podstawowych sposobów łączenia ze sobą obu warstw i w zależności od tego, mamy do czynienia z innym systemem pieluchowania wielorazowego. Już spieszę z wyjaśnieniami!


Zapraszam również na mój kanał na YouTube, gdzie omawiam ten temat nieco bardziej skrótowo 🙂AIO - WARSTWA CHŁONNA PRZYSZYTA DO WARSTWY NIEPRZEMAKALNEJ

 

Nazwa pochodzi od ang. all in one czyli wszystko w jednym. Jest to jeden z najprostszych systemów pieluchowania, ponieważ pieluszka posiada wkład, który jest do niej na stałe przyszyty. Nie trzeba kupować go osobno i składać ze sobą dwóch elementów po praniu. W swej budowie i sposobie użytkowania najbardziej przypomina pieluszkę jednorazową. Dlatego też jest to jeden z najbardziej lubianych systemów wśród tatusiów i babć. Świetnie sprawdza się na spacerach czy wizytach u lekarza, gdzie wygoda zakładania odgrywa bardzo dużą rolę. Jest to także dość popularny system pieluchowania w żłobku.


Zalety:  

Wygoda zakładania i użytkowania – przed włożeniem pieluszki na pupę dziecka należy jedynie odpowiednio ułożyć wkład chłonny;

Chłonność – na rynku istnieją różne aio, ale z reguły charakteryzują się one dużą chłonnością.


Wady:  

Cena – jest to najdroższy system pieluchowania wielorazowego;

Czas schnięcia – schnie najdłużej ze wszystkich systemów pieluchowania;

Pieluszka po każdej zmianie musi zostać wyprana – nie ma tu możliwości wyjęcia wkładu i użycia warstwy nieprzemakalnej po raz drugi z innym wkładem.

Brak możliwości regulacji chłonności – nie ma możliwości wymiany wkładu na bardziej chłonny. Możemy jedynie dołożyć drugi, ale trzeba zwrócić uwagę, by był on na tyle cienki, żeby nie zwiększał znacząco pakietu na pupie dziecka.

Brak możliwości wyboru materiału, który będzie miał kontakt ze skórą dziecka – warstwa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka jest wszyta do pieluszki – jeśli okaże się, że dziecko ma alergię na konkretny materiał, jedynym wyjściem będzie zastosowanie wkładek z innej tkaniny.


Warto w tym miejscu nadmienić, że nie wszystkie aio mają wkład wszyty na stałe. Niektórzy producenci przypinają go do pieluszki napkami. Rozwiązanie to znacząco skraca czas schnięcia. Wpinany wkład nie oznacza jednak, że można go wymienić i użyć warstwy nieprzemakalnej po raz drugi, ponieważ pieluszka od wewnątrz wyściełana jest materiałem, który także chłonie wilgoć. Z wyjątkiem czasu schnięcia takie rozwiązanie niewiele różni się od klasycznego aio.
OTULACZ - SAMA WARSTWA NIEPRZEMAKALNA (wkład kupowany osobno; wkładany do pieluszki luzem)


Otulacz jest nowoczesną odmianą popularnej niegdyś „ceratki” i służy jedynie jako warstwa nieprzemakalna. Nie posiada w zestawie żadnego wkładu chłonnego. Dzięki temu sam w sobie nie chłonie, a więc możemy użyć go kilkakrotnie – przy każdej zmianie pieluszki zmieniając jedynie wkład. Otulacz wyposażony jest jednak także w elementy, które po pewnym czasie wchłoną wilgoć, a więc nie możemy używać go w ten sposób w nieskończoność. Przyjmuje się, że do prania powinien on trafić po około 3-4 użyciach. Wkład umieszczamy w otulaczu luzem, wsuwając go jedynie pod specjalne zakładki.


Powyższy opis dotyczy otulaczy z tkaniny PUL (czyli tej kolorowej i wzorzystej), ale na rynku istnieją także otulacze wełniane. Nie różnią się one znacząco w sposobie zakładania i użytkowania. Główne różnice pomiędzy nimi polegają na sposobie pielęgnacji: wełna wymaga od czasu do czasu zabiegu lanolinowania, ale właśnie dzięki lanolinie nabiera ona właściwości antybakteryjnych. Otulaczy wełnianych nie trzeba więc prać tak często, a mogą one służyć znacznie dłużej (pod warunkiem, że nie oberwą kupą. O ponownym użyciu jakiegokolwiek otulacza mówimy tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy miał on kontakt z moczem). Otulacze pul pierzemy częściej, ale nie wymagają one od nas żadnych specjalnych zabiegów.Zalety:

Najtańsza forma pieluchowania wielorazowego – stosik powinien składać się z kilkunastu wkładów (tańsze) i kilku otulaczy (droższe). Całościowo wychodzi to znacznie taniej, niż stosik złożony np. z samych pieluszek aio;

Najkrótszy czas schnięcia – otulacz pozbawiony jest jakiejkolwiek warstwy chłonnej, a więc błyskawicznie schnie;

Możliwość ponownego użycia bez konieczności prania – w przypadku otulaczy pul jest to około 3-4 razy, w przypadku otulaczy wełnianych nawet kilkadziesiąt razy;

Możliwość samodzielnego wyboru materiału, który będzie miał kontakt ze skórą dziecka – to wkład styka się tu z pupą dziecka, a więc to do nas należy decyzja, co w danej chwili chcemy założyć;

Możliwość dowolnej regulacji chłonności – chłonność zależy od wkładu, jakiego użyjemy do otulacza;

Uniwersalność – do otulacza możemy użyć większości wkładów dostępnych na naszym rynku – zarówno takich, którymi owija się pupę dziecka (np. tetra), jak i zwykłych wkładów długich czy o innych kształtach (nie chcę Was tu zasypywać zbędnymi nazwami :P). Jedynym rodzajem wkładu, który nie nadaje się do otulacza, jest wkład, który od strony pupy dziecka ma warstwę z mikrofibry.Wady:

Brak połączenie wkładu z pieluszką – przez to, że wkład jest jedynie położony na otulacz, znacznie trudniej założyć go na uciekające czy wierzgające dziecko. Nie jest też przez to ulubionym systemem na spacery czy do żłóbka. Także tatusiowie wybierają częściej pozostałe systemy;

Konieczna jest choć minimalna wiedza na temat wkładów – musimy same wybrać i zakupić wkład, którego będziemy używać wraz z otulaczem. Dlatego musimy mieć choć minimalną wiedzę w tym temacie.
Chcąc ułatwić zakładanie pieluszki, Producenci wpadli na pomysł łączenia wkładów z otulaczem za pomocą nap. W ten oto sposób powstały tzw. otulacze SIO.

SIO to skrót od ang. snap in one czyli zepnij w jedno. Pieluszka wyposażona jest w specjalne napki, do których przypinamy wkład (również musi posiadać napy).


Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez problemu spiąć ze sobą oba elementy unikając tym samym trudności w założeniu pieluszki na ruchliwe dziecko.

Napki w otulaczach sio najczęściej schowane są pod zakładkami, a więc można używać ich także jako klasycznych otulaczy.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że różni producenci używają różnych rodzajów nap, a także wpinają je w pieluszki w innym rozstawie. Najbezpieczniej jest więc używać otulaczy z dedykowanymi do nich wkładami tego samego producenta (co nie każdemu musi odpowiadać).


Wkłady SIOsą też zazwyczaj wkładami krótkimi, a więc zwykle mają mniejszą chłonność oraz nie zapewniają możliwości regulacji długości wkładu, a co za tym idzie – trzeba zmieniać rozmiar wkładu wraz ze wzrostem dziecka.
KIESZONKA - WARSTWA NIEPRZEMAKALNA Z UTWORZONĄ KIESZONKĄ, DO KTÓREJ WKŁADAMY WKŁAD CHŁONNY (kupowany osobno)


Kieszonka składa się z dwóch warstw materiału: warstwy nieprzemakalnej i drugiej, która będzie miała bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Obie te warstwy są ze sobą zszyte, ale w pewnym miejscu (zwykle z tyłu pieluszki) tworzy się pomiędzy nimi otwór (kieszonka).

Właśnie do tej wnęki należy włożyć wkład chłonny. Po umieszczeniu go w pieluszce sposób zakładania i użytkowania kieszonki niewiele różni się od systemu aio. Jest ona jednak tańsza i szybciej schnie, a dzięki temu stanowi prawdopodobnie najbardziej popularnym systemem pieluchowania w żłobkach. Lubiana jest także wśród tatusiów i babć.Zalety:

Cena – stosik z samych kieszonek plasuje się cenowo pomiędzy aio a otulaczami;

Wygoda zakładania i użytkowania – przed włożeniem pieluszki na pupę dziecka należy jedynie włożyć do kieszonki wkład chłonny. Różnica pomiędzy aio i kieszonką: aio wkład ma wszyty, do kieszonki należy dokupić go osobno i sparować po praniu; Pod tym względem również plasuje się pomiędzy aio a otulaczami;

Czas schnięcia – na czas prania i schnięcia wyjmujemy wkład z kieszonki, co znacznie skraca czas suszenia. Również tutaj kieszonka plasuje się pomiędzy aio a otulaczami;

Możliwość dowolnej regulacji chłonności – samodzielnie dobieramy wkład chłonny, a więc możemy swobodnie dostosowywać chłonność do potrzeb naszego dziecka;Wady:

Pieluszka po każdej zmianie musi zostać wyprana – warstwa wewnętrzna pieluszki nie stanowi teoretycznie warstwy chłonnej, ale nie jest ona też wodoodporna. Oznacza to, że po każdym użyciu znajduje się w niej mocz, a więc musi zostać wyprana;

Konieczna jest choć minimalna wiedza na temat wkładów – musimy same wybrać i zakupić wkład, którego będziemy używać wraz z kieszonką. Dlatego musimy mieć choć minimalną wiedzę w tym temacie;

Przystosowanie do wkładów długich/krótkich/składanych – nie każdy rodzaj wkładu sprawdzi się z kieszonką tak dobrze jak w przypadku otulacza. W kwestii uniwersalności kieszonka również plasuje się pomiędzy aio a otalaczami;

Brak możliwości wyboru materiału, który będzie miał kontakt ze skórą dziecka – w kieszonkach najczęściej możemy spotkać się z 3 rodzajami warstwy wewnętrznej: materiał naturalny (bawełna), sztuczny (bambus) lub syntetyczny (coolmax, mikropolar).

Większość producentów ma w swojej ofercie przynajmniej 2 opcje do wyboru, podczas gdy środek aio jest zazwyczaj jeden. Dlatego w porównaniu do aio kieszonka zapewnia możliwość wyboru materiału, który będzie miał bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.


Dlaczego więc umieściłam tę cechę kieszonki w wadach? Ano dlatego, że opcję tę mamy do wyboru jedynie podczas zakupu pieluszki. Jeśli okaże się, że naszemu dziecku nie odpowiada ten materiał, nie ma możliwości wymiany warstwy wewnętrznej na inną. Pozostaje nam to samo rozwiązanie, co w przypadku aio czyli stosowanie specjalnych wkładek z innej tkaniny.


Podsumowując: jeśli dziecku nie odpowiada dany materiał: aio i kieszonka – wymiana pieluchy; otulacze – wymiana wkładów. W każdej z opcji można zastosować specjalne wkładki.
GATKI/LONGI - WARSTWA NIEPRZEMAKALNA W KSZTAŁCIE SPODENEK (wkład chłonny kupowany osobno)


Gatki i longi to po prostu krótkie lub długie spodenki specjalnie dedykowane do pieluszek wielorazowych. Podobnie jak otulacze mogą być wykonane z tkaniny PUL lub z wełny i różnica w ich użytkowaniu jest dokładnie taka sama jak w przypadku otulaczy.

Kolejną wspólną cechą gatek/longów i otulaczy jest to, że składają się one jedynie z warstwy nieprzemakalnej.

Główne różnice pomiędzy nimi wynikają więc z samego ich kształtu. Otulacz jest pieluszką, a co za tym idzie – ściśle przylega do pupy dziecka, posiada gumeczki w pachwinkach oraz system nap do regulacji w pionie i poziomie. Gatki/longi mają kształt spodenek, a więc są znacznie luźniejsze w kroku i mniej przylegają do pupy dziecka. Nie posiadają też żadnego systemu regulacji. Są najczęstszym systemem wybieranym do pieluchowania nocnego.Zalety:

Wygoda zakładania – zakładamy jak zwykłe spodenki;

Brak gumek i napek – dzięki temu gatki/longi możemy założyć nawet na najbardziej grube i chłonne wkłady (formowanki), a pakiet na pupie nadal nie jest zbyt duży. Stosowanie otulaczy na formowanki również nie jest zakazane, ale w tym przypadku nachodzą na siebie gumki i napki otulacza i formowanki (formowanka także posiada gumki i napki) i osobiście mam wątpliwości, czy taki system jest równie komfortowy dla dziecka;

Czas schnięcia – gatki/longi PUL schną podobnie szybko jak otulacze;

Cena – gatki/longi PUL są bardzo tanie; wełniane są droższe, ale to nadal stosunkowo tani system pieluchowania.

Możliwość ponownego użycia bez konieczności prania – w przypadku gatek/longów PUL jest to około 3-4 razy, w przypadku gatek/longów wełnianych nawet kilkadziesiąt razy – identycznie jak otulacze;

Możliwość samodzielnego wyboru materiału, który będzie miał kontakt ze skórą dziecka – to wkład styka się tu z pupą dziecka, a więc to do nas należy decyzja, co w danej chwili chcemy założyć;

Możliwość dowolnej regulacji chłonności – chłonność zależy od wkładu, jakiego użyjemy wraz z gatkami/longami;

Brak konieczności zakładania innych spodenek – gatki/longi pełnią funkcję zarówno warstwy nieprzemakalnej dla wkładu chłonnego, jak i wierzchniej garderoby naszego dziecka.Wady:

Czas schnięcia – gatki/longi wełniane schną dość długo;

Dedykowane do konkretnych wkładów – do gatek/longów można stosować wyłącznie wkłady, które okalają całą pupę dziecka i same się na niej utrzymują. Nie możemy używać do nich np. zwykłych wkładów długich, ponieważ gatki/longi pozostawiają zbyt dużo luzu w kroku i nie utrzymają wkładu w jednym miejscu;

Nie posiadają systemu regulacji rozmiaru – musimy kupować nowe, kiedy dziecko wyrośnie z poprzednich; Konieczna jest choć minimalna wiedza na temat wkładów – musimy same wybrać i zakupić wkład, którego będziemy używać wraz z gatkami/longami. Dlatego musimy mieć choć minimalną wiedzę w tym temacie.
Autorką artykłu jest Olga Dajewska-Ćwierk

Elementy chłonne w pieluszkach wielorazowych

Ciężko nadążać za nowościami, kiedy jest ich tak wiele i pojawiają się z taką częstotliwością... Szczególnie, jeśli jest się nowicjuszem w danym temacie! Doskonale Was rozumiem. Dla mnie również nie lada wyzwaniem jest być wszędzie tam, gdzie pojawia się coś nowego! To jeszcze nic... Jedno to śledzić nowości, a drugie - rozumieć co za danym ulepszeniem kryje się w praktyce. Wkłady różnią się miedzy sobą przecież tyloma parametrami!


W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić Wam kilka starych i kilka zupełnie nowych rozwiązań. Ale przede wszystkim chciałabym pokazać Wam różnice między nimi. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, decyzja o wyborze odpowiednich dla Waszych dzieci wkładów będzie łatwiejsza!


W porównaniu wezmą dziś udział wkłady długie i krótkie, wkłady z burtami, prefoldy i tetra oraz różne ich odmiany dostępne na polskim rynku. Nie wyczerpuję tu tematu w całości, ponieważ pomijam formowanki (które też są rodzajem wkładu chłonnego).WKŁADY DŁUGIE I KRÓTKIESą jednymi z najbardziej uniwersalnych elementów chłonnych stosowanych w pieluszkach wielorazowych. Można używać ich zarówno do otulaczy jak i do kieszonek. Powstają zwykle z bambusa, bawełny, biobawełny czy mikrofibry. Czasem posiadają dodatki lnu czy konopi. Wyróżniamy tutaj wkłady długie (zwykłe i V-back) oraz krótkie (zwykłe, klepsydrowe i sio).


Wkłady długie i krótkie mogą różnić się rozmiarem, materiałem czy ilością warstw. Dlatego też nawet w obrębie jednego rodzaju wkładów otrzymujemy inną chłonność, grubość i czas schnięcia. Różnie będą się też układać w pieluszce, jednak z założenia uważane są za jedne ze zgrabniejszych elementów chłonnych.

Stosowanie wkładów nie jest skomplikowane. Wystarczy, że ułożymy jeden w otulaczu czy kieszonce i pieluszka jest gotowa do założenia. Jedynie wkłady długie musimy złożyć na pół czy na trzy i dopiero w ten sposób umieścić w pieluszce.


Wkłady stosowane z otulaczem polecane są głównie dla dzieci starszych, gdyż nie zatrzymują one płynnej kupy. Otulacz każdorazowo po użyciu musi wówczas trafić do prania. Natomiast włożone do kieszonki zdają egzamin u dzieci w każdym wieku.


Wkłady długie - charakteryzują się największą chłonnością spośród wszystkich wkładów, ponieważ z założenia mają zostać najpierw złożone, a dopiero później umieszczone w pieluszce. Ilość warstw chłonnych w strategicznym miejscu jest tu największa. Za tym idzie jednak zwiększenie grubości, a więc pieluszka staje się mniej zgrabna. Wkład długi zapewnia możliwość regulacji poziomu chłonności poprzez odpowiednie złożenie.


Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.

Poziom skomplikowania: niski

Czas schnięcia: średni

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.

Zastosowanie: do otulaczy dla dzieci starszych; do kieszonek dla dzieci w każdym wieku.Wkłady długie V-back - Wkłady długie o bardzo charakterystycznym, poszerzonym kształcie. Dzięki temu lepiej układają się na pupie i mniej odstają z tyłu w pieluszce. Sumarycznie posiadają też więcej materiału (choć nie w strategicznym miejscu), a więc teoretycznie są nieco bardziej chłonne niż analogiczne wkłady długie. Posiadają możliwość regulacji chłonności poprzez odpowiednie złożenie.Wkłady krótkie - ich długość to zwykle długość standardowej pieluszki, a więc nie trzeba składać ich już w żaden sposób. Ilość warstw chłonnych w strategicznym miejscu jest przez to równa ilości warstw w samym wkładzie, a więc chłonność jest mniejsza niż przy wkładzie długim. Jest za to jednak cieńszy, a przez to też bardziej zgrabny. Polecany głównie dla dzieci mało i średnio sikających. Nie posiada możliwości regulacji chłonności.


Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle mała lub średnia.

Poziom skomplikowania: niski

Czas schnięcia: mały lub średni

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.

Zastosowanie: ze względu na chłonność polecane dla dzieci młodszych lub mniej sikającychWkłady krótkie klepsydrowe - wkłady krótkie o kształcie klepsydry. Podobnie jak wkłady długie V-back lepiej układają się w pieluszce. Nie posiadają możliwości regulacji chłonności.Wkłady krótkie sio - Wkłady krótkie, które wpina się do otulacza typu sio za pomocą nap. Otulacz musi być wyposażony w ten sam rodzaj i rozmieszczenie nap, dlatego najczęściej używa się obu elementów od tego samego producenta. Spięta w jedno pieluszka jest łatwiejsza w transporcie, a wkład nie ma prawa przesunąć się czy pozwijać. Wkłady sio dedykowane są do otulaczy, nie do kieszonek, a więc jest to system przeznaczony dla dzieci starszych, robiących stałe kupy. Wkłady sio nie posiadają możliwości regulacji chłonności.
WKŁADY Z BURTAMIWkłady posiadające pionowe wstawki, które zatrzymują płynną kupę i dzięki temu chronią otulacz przed zabrudzeniem. Są jedynym rodzajem wkładów, który jest polecany dla najmłodszych dzieci. Do stosowania jedynie z otulaczami. Najczęściej uszyte z bambusa, bawełny, lnu lub mikrofibry. Wyróżniamy burty krótkie, długie oraz podwójne.


Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle mała lub średnia.

Poziom skomplikowania: niski

Czas schnięcia: mały lub średni

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża.

Zastosowanie: przeznaczone dla dzieci robiących kupy o płynnej konsystencjiWkłady z burtami krótkie - charakteryzują się najmniejszą chłonnością spośród wszystkich burt, ale są zarazem najbardziej zgrabne. Bardzo proste w użytkowaniu. Nie posiadają możliwości swobodnej regulacji chłonności.
Wkłady z burtami długie - posiadają długi język, dzięki któremu chłonność wkładów jest zwiększona. W otulaczach język zawijamy pod burtę. Możemy go złożyć dowolnie, w zależności od potrzeb i swobodnie regulować w ten sposób chłonność wkładu. Jest to nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku burt krótkichWkłady z burtami podwójne - posiadają przyszyty od dołu dodatkowy język. Chłonność zbliżona do wkładów długich z burtami, ale bez możliwości regulacji chłonności w zależności od potrzeb. Za to prostota obsługi na poziomie burt krótkich.
WKŁADY RĘCZNIKOWEWkłady o kształcie prostokąta, które należy złożyć na trzy lub cztery razy. Po złożeniu kształtem przypominają wkłady krótkie, natomiast są od nich grubsze i chłonniejsze, a zarazem znacznie szybciej schną. Najczęściej szyte z bambusa, bawełny, konopi lub lnu. Posiadają możliwość regulacji chłonności w zależności od sposobu składania. Wyróżniamy tu wkłady ręcznikowe zwykłe i z troczkami.


Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle średnia lub duża.

Poziom skomplikowania: średni

Czas schnięcia: krótki

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, ilości warstw. Zwykle średnia.

Zastosowanie: do kieszonek dla dzieci w każdym wieku; do otulaczy dla dzieci starszych.Wkłady ręcznikowe z troczkami - Wkłady, których można użyć jak zwykłych wkładów ręcznikowych lub zawiązać na dziecku podobnie jak tetrę. Nadają się więc do stosowania razem z otulaczami nawet u najmniejszych dzieci - prawidłowo założone na dziecko zatrzymają mleczną kupę. Dla starszych dzieci do używania wyłącznie jako zwykłe wkłady ręcznikowe (do otulaczy lub kieszonek).
PREFOLDYWkłady prostokątne, podzielone wzdłuż na trzy części, z których środkowa ma więcej warstw niż boczne. Dzięki temu zyskują większą chłonność w strategicznych miejscach, a po bokach pozostają stosunkowo cienkie. Prefoldy służą do zakładania na dziecko lub do używania jak wkładu ręcznikowego. Od tego ostatniego różnią się wzmocnioną w środkowym pasie chłonnością. Nie posiadają możliwości dowolnej regulacji chłonności. Wyróżniamy tu prefoldy zwykłe, z gumkami, trapezowe, preflaty i Binkifoldy.Prefold spięty snappi:

Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i ilości warstw. Zwykle duża lub bardzo duża.

Poziom skomplikowania: wysoki

Czas schnięcia: długi

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, ilości warstw. Zwykle mała.

Zastosowanie: zwykle dla młodszych dzieci - wyłapuje mleczną kupę, dzieci starsze nie dają się już tak chętnie motać.Prefold z gumkami - Prefold, który pomiędzy środkową a zewnętrzne warstwy ma wszyte gumki. Dzięki temu łatwiej zamotać go na dziecku i nie trzeba rolować brzegów. Jednak przez to schnie on dłużej od tradycyjnego prefoldu. Można go też złożyć na trzy i używać jak wkładu ręcznikowego o zwiększonej chłonności i wydłużonym czasie schnięcia.Prefold z gumkami trapezowy - opis identyczny jak tradycyjnego prefoldu z gumkami. Jego trapezowy kształt ułatwia motanie na dziecku i łapanie klamerką snappi. Posiada też gumeczkę na plecach, dzięki czemu lepiej się układa i efektywniej łapie mleczne kupy.Prefold trapezowy spinany na napki - Prefold, którgo nie trzeba spinać klamerką snappi. Zamiast tego posiada system nap, które umożliwiają odpowiednie spięcie pieluszki na brzuszku. Poziom trudności w zakładaniu jest więc wyraźnie niższy. Chłonność i czas schnięcia są porównywalne do innych prefoldów.Prefold klepsydrowy z doszytym wkładem - Prefold o kształcie trapezu, który zamiast wszytych w środkową część dodatkowych warstw chłonnych, został wyposażony w doszyty z jednej strony luźny wkład. Dzięki temu szybciej schnie. Ten sposób wszycia wkładu pozwala także na dowolne jego złożenie, a więc można regulować chłonność w zależności od potrzeb. Trapezowy kształt ułatwia motanie i spinanie klamerką snappi.Preflat - Prefold o bardzo charakterystycznym kształcie, z mocno zaznaczonymi uszkami. Wkład jest zupełnie luzem, dzięki czemu schnie najszybciej ze wszystkich prefoldów. Dość łatwy do zamotania. Nie posiada gumek w pachwinkach, a więc należy odpowiednio zrolować materiał wokół udek.. Nie posiada też gumek na pleckach.Binkifold - Prefold o kształcie bardzo zbliżonym do preflatu. Różni się głównie językiem, który w Binkifoldzie wszyty jest po stronie plecków. Jest także grubszy i znacznie dłuższy. Jest przez to bardziej chłonny i umożliwia regulację chłonności w zależności od złożenia wkładu. Posiada też gumeczkę na plecach. Jednak schnie dłużej.TETRATetra nadająca się do pieluchowania powinna mieć kształt kwadratu i gramaturę minimum 140g. Zazwyczaj szyta jest z bawełny lub bambusa. Może mieć brzegi obszyte na płasko lub na zakładkę. Osobiście polecam tetrę obszytą na płasko, szczególnie dla najmłodszych dzieci.


Tetrę możemy składać na różne sposoby, ale najbardziej popularne złożenia to samolot, latawiec i pickman fold. Wybieramy zwykle ten sposób, który najbardziej nam odpowiada, ale przyjmuje się na przykład, że dla noworodków najlepszy jest latawiec. Z kolei pickman fold przeznaczony jest dla tzw. "mega sikaczy", ponieważ najwięcej warstw skupia na środku. Tetrę można składać też w prostokąt - na kształt wkładu - jest wówczas trochę grubsza niż wkład z identycznej ilości warstw, jest też przy niej trochę więcej zachodu przy składaniu, ale wychodzi korzystniej cenowo i szybciej schnie.


Chłonność: zależy od rozmiaru, materiału i gramatury. Zwykle średnia.

Poziom skomplikowania: bardzo wysoki

Czas schnięcia: bardzo niski

Zgrabność: zależy od rozmiaru, materiału, gramatury. Zwykle średnia.

Zastosowanie: zwykle dla młodszych dzieci - wyłapuje mleczną kupę, dzieci starsze nie dają się już tak chętnie motać.Bambus a'la tetra - pieluszka bambusowa o takim samym kształcie i wymiarach jak te tetrowe. Jest bardziej chłonna, ale też dłużej schnie.
Autorką artykłu jest Olga Dajewska-Ćwierk

Masz więcej pytań? Przjedź do Formularza Kontaktowego, napisz na store@galotki.pl lub na naszym Fanpage’u!
0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu